Технологичните гиганти като Facebook и Amazon са на върха на айсберга по отношение на пазарната им капитализация. Това е добре за печалбите, но според ново проучване има риск да се навреди на производителността и потенциала за растеж в дългосрочен план.
Според икономиста от Френската централна банка Софи Гуилукс-Нефуси пазарният дял на осемте най-големи компании в САЩ е нараснал с повече от 60% в рамките на сектора, в които оперират, за периода 2002 – 2012 г.
Като резултат печалбите продължават да растат, но възходящата тенденция не се запазва при инвестициите и заплатите. Намаляването на приноса на компаниите към доходите на населението може да задълбочи поляризацията на обществото, а по-малкото инвестиции да намалят потенциала за растеж на икономиката през следващите години.
Освен това бариерите пред навлизането на нови участници на пазара стават все по-високи, което се вижда от рязкото намаляване на броя на новосъздадените компании.
Причините за успеха на по-големите компании са повече от ясни. Възходът им може да се дължи на това, че са наистина печеливши или че берат плодовете на технологичния прогрес.
Други проучвания предполагат по-песимистичен сценарии и преписват концентрацията на пазара на факта, че трудностите пред конкуренцията стават все по-високи, а това си личи и от нарастването на печалбите и спадът в инвестициите.
2017 г. обаче беше и годината, в която технологичната индустрията беше разтърсена от проблеми със загуба на доверието. На всичкото отгоре има притеснения и за увеличаването на автоматизацията и продължаващата загуба на работни места.
Големите технологични фирми ходят по тънък лед и 2018 г. ще бъде годината, в която гигантите в тази сфера ще трябва да се отнесат внимателно към всички тези въпроси или рискуват да загубят потребители, написа в свой анализ наскоро CNBC. Съществуват два възможни пътя оттук нататък. На първо място технологичните компании трябва да се задействат бързо и да адресират проблемите със загубата на доверие, като се саморегулират. Вторият вариант е правителствата да се заемат с регулацията.